Niezbędne wyposażenie każdego magazynu

fot. nadesłane

Dysponowanie przestrzenią służącą składowaniu surowców, półproduktów i gotowych wyrobów to obecnie konieczny warunek istnienia i funkcjonowania bardzo wielu przedsiębiorstw działających w najróżniejszych dziedzinach przemysłu. Zoptymalizowanie kwestii logistycznych oraz bezpieczeństwa przechowywanych przedmiotów jest kluczowe dla utrzymania konkurencyjności na rynku. Dlatego tak ważne jest właściwe zaprojektowanie i wyposażenie każdego magazynu.

Palety i pojemniki

Jednym z najistotniejszych elementów są palety i pojemniki, w których składowane będą towary. Podejmując decyzję w kwestii ich rodzaju, należy oczywiście uwzględnić charakter tego, co ma się znajdować w środku. Czy będzie to płyn, czy produkt sypki, czy też może gotowy wyrób posiadający już własne opakowanie jednostkowe. Szczególnym przypadkiem jest także żywność. Tutaj jednym z najskuteczniejszych rozwiązań może się okazać na przykład wykonana z wytrzymałego tworzywa polipropylenowego paleta kontenerowa. Zabezpieczenia w postaci bocznych ścianek i górnej pokrywy, a także płozy lub rolki ułatwiające przemieszczanie to kolejne czynniki, na które warto zwrócić uwagę.

Transport wewnętrzny

Inną ważną kwestią jest rodzaj transportu w ramach samego magazynu. Flota wózków widłowych zaopatrzonych w podnośniki (w tym zakresie również mamy co najmniej kilka opcji do wyboru) powinna być skoordynowana parametrowo zarówno z paletami czy pojemnikami składowymi, jak i z regałami, na których zostaną umieszczone. Wysokość tych ostatnich musi być na przykład dopasowana do wysięgu wózka – i odwrotnie. Jest to niezwykle ważne nie tylko dla możliwie najlepszego wykorzystania przestrzeni magazynowej, ale przede wszystkim z punktu widzenia sprawności obsługi.

Regały

Możliwość umieszczenia towarów na kilku poziomach regału istotnie zwiększa powierzchnię składowania, wymaga też jednak należytej wytrzymałości ze strony samych mebli magazynowych, które w związku z tym najlepiej, by były wykonane z metalu, niezależnie od ostatecznego przeznaczenia. Warto już jednak wziąć pod uwagę rodzaj przechowywanych towarów, wybierając typ regału. Tutaj znów mamy sporo możliwości, najczęściej jednak spotykane są regały paletowe, przeznaczone zgodnie z nazwą do przechowywania większych ilości produktów ułożonych na paletach, oraz regały półkowe, służące składowaniu towarów umieszczonych w różnej wielkości kartonach i paczkach.

Innowacyjne rozwiązania

Jednym z najnowocześniejszych rozwiązań, które w znaczący sposób zwiększają pojemność magazynów, ale też usprawniają transport wewnętrzny, są systemy automatycznego magazynowania, oferowane choćby przez firmę Cassioli. Optymalizacja powierzchni składowania przy jednoczesnej możliwości intensyfikacji ruchu towarów sprawia, że do tej technologii przekonuje się coraz więcej przedsiębiorców, a w niektórych środowiskach przemysłowych staje się ona wręcz niezastąpiona.

Komentarze