Spawanie metali może być proste!

Pixabay

Zapewne wiele osób zastanawiało się nad procesem spawania metali. Większość z nas uważa, że może być on bardzo trudny i wymagający. Jednak rzeczywistość jest znacznie prostsza niż mogłoby się wydawać. Wystarczy posiadanie odpowiedniej, dobrej jakości maszyny, która pomoże nam w tym działaniu i odrobina doświadczenia.

Spawanie stali – jak to wygląda?

Otóż na samym początku musimy rozróżnić, jaki rodzaj metalu chcemy zespawać. Stal może dzielić się bowiem na stal nierdzewną, a także na stal zwykłą. Spora ilość osób decyduje się na zakup lub obróbkę stali nierdzewnej, która zazwyczaj sprzedawana jest w postaci cienkich arkuszy. Ważna jest zatem odpowiednia metoda, dzięki której będziemy mogli uniknąć przypaleń, czy też skrzywień.

W tym celu bardzo często wykorzystuje się spawanie metodą MIG/MAG. Polega ona na wytworzeniu łuku elektrycznego, który jest wytwarzany pomiędzy elektrodą topliwą a spawanym materiałem. Jest on ponadto chroniony strumieniem gazu osłonowego. Na metodę spawania elektrodą topliwą w osłonie gazów stosuje się w fachowym języku mnóstwo określeń. Są to metody: MIG, MAG, GMAW, FCAW, a także na przykład spawanie półautomatyczne.

Urządzenia do spawania

Ponieważ spawanie wymaga choć minimum doświadczenia i wiedzy, dobrze jest znaleźć odpowiedniego fachowca, który zajmuje się na co dzień takimi usługami. Jednak jeśli ktoś zna się na rzeczy, może spróbować samodzielnie swoich sił w spawaniu. Potrzebne są do tego odpowiednie narzędzia, bowiem bez ich zgromadzenia czynność ta będzie niemożliwa do przeprowadzenia.

W przypadku spawania najbardziej popularnym narzędziem jest oczywiście spawarka. Spawarki inwertorowe kosztują na ogół od 300 do nawet 700 złotych, oczywiście w zależności od wyposażenia danego modelu. Producenci bardzo często do samego urządzenia dołączają również paski ze spinkami, przewód masowy oraz spawalniczy, młotek ze szczotką, a także specjalną maskę spawalniczą, o której należy pamiętać zabierając się za tę czynność.

Standardowe spawarki bazują na tranzystorach IGBT. Spora część z nich wyposażona jest dodatkowo w ekran LCD. Dzięki temu widzimy aktualny prąd spawania, ustawiany pokrętłem wraz z jego płynną regulacją. Ponadto spawarki inwertorowe posiadają wentylatory chłodzące układy elektroniczne oraz czujnik termiczny. Dzięki niemu urządzenie nie będzie się przegrzewać. Na ogół tego typu sprzęt nie jest zbyt ciężki (waży między 4 a 7 kilogramów). Spawarki posiadają również paski nośne, które znacznie ułatwiają pracę na większej wysokości.

Gdzie nabyć spawarki?

Zapewne teraz większość osób zainteresowanych tym tematem zastanawia się, gdzie nabyć odpowiednie spawarki. Otóż można zdecydować się na usługi firmy Renox, która ma swoją siedzibę w Bydgoszczy przy ul. Pułaskiego 35.

Oprócz dużej ilości spawarek, firma ta ma w swojej ofercie także inne urządzenia, takie jak: frezarki, tokarki, prasy krawędziowe, ukosowarki, piły taśmowe kątowe, szlifierki do płaszczyzn, czy też prasy hydrauliczne.

Komentarze
PODZIEL SIĘ