Korzyści wynikające z zastosowania domków dla cieląt

fot. nadesłane

Utrzymywanie młodych zwierząt w cielętnikach wiąże się z ryzykiem występowania infekcji, które przy dużym zagęszczeniu cieląt w budynku, bardzo szybko rozprzestrzeniają się. Dobrym sposobem na zapewnienie cielętom dobrych warunków wzrostu jest wybór zimnego odchowu w domkach.

Zimny wychów cieląt polega na umieszczeniu młodych w domkach umieszczonych poza oborą – wyjaśnia nasz rozmówca z PHU MiM. Odsuwając w ten sposób cielęta od dusznej atmosfery obory, zmniejszamy ryzyko infekcji grupowych, przez co wyraźnie zmniejsza się śmiertelność cieląt. Cielęta chowane w domkach charakteryzują się lepszą odpornością i szybszymi przyrostami wagi.

Indywidualne domki dla cieląt

Decydując się na zimny chów cieląt w domkach, zapewniamy im najlepsze warunki do zdrowego rozwoju i wzrostu. Kluczową rolę odgrywa kwestia wentylacji, będącej dużym problemem w tłocznych oborach. W przypadku domków przeznaczonych dla jednego lub dwóch cieląt problem wzrostu stężenia gazów praktycznie nie istnieje.

Domki z polietylenu

Hodowcy krów mlecznych, którzy decydują się na zimny wychów cieląt, mogą budować domki we własnym zakresie, jednak zdecydowanie wygodniejszą opcją jest zakup lekkich i trwałych domków polietylenowych.

Zalety polietylenowych domków dla cieląt

Dużą zaletą takich domków jest możliwość ich dokładnego wyczyszczenia przy użyciu środków chemicznych, co pozwala jeszcze bardziej zwiększyć higienę i jest niezwykle istotne, jeśli domek ma posłużyć dla kilku kolejnych miotów. Wygodne jest także ich przechowywanie i transport – kiedy domki dla cieląt nie są użytkowane, można przechowywać je wkładając jeden w drugi.

Czy to się opłaca?

Zimny chów cieląt wiąże się oczywiście z początkową inwestycją, jednak niewątpliwie jest to inwestycja opłacalna, zwłaszcza jeśli jesteśmy nastawieni na hodowlę ekologiczną. Ograniczenie zachorowalności i śmiertelności zwierząt skutkuje lepszym wzrostem, co wiąże się nie tylko z większą wydajnością krów mlecznych w późniejszym okresie, ale dodatkowo eliminuje wydatki związane z leczeniem infekcji grupowych, będących częstym problemem w zbiorczych oborach.

Komentarze
PODZIEL SIĘ