Self-storage – to musisz wiedzieć o magazynie samoobsługowym

Magazyny samoobsługowe stają się coraz popularniejsze w Polsce. Powód? Mamy za mało miejsca w domach i mieszkaniach, a jednocześnie zbyt wiele rzeczy do przechowania. Co warto wiedzieć o podmiejskich przechowalniach, zanim zdecydujemy się na „przeprowadzkę” mebli, sprzętu lub ubrań? Na pytania odpowiadają eksperci z Sejfboksy.pl.

1. Self-storage, czyli co?

Magazyny samoobsługowe, nazywane także self-storage lub „hotelami dla rzeczy”, to nic innego jak zamykane na kłódkę przechowalnie o różnych wymiarach, mające postać komórek lub boksów, do których dostęp ma jedynie ich użytkownik. Znaleźć je można na obrzeżach dużych miast w przystosowanych do tego celu halach. – To pomieszczenia, które spełniają taką samą funkcję, jak kiedyś pełniły piwnice, komórki lokatorskie, strychy czy garaże, z jedną tylko różnicą, są dużo bezpieczniejsze dla przechowywanych przedmiotów – mówi Aleksandra Suwała, przedstawicielka Sejfboksów z Sosnowca.

2. Jaką powierzchnię wybrać?

Wynajmując magazyn sami decydujemy o tym, ile metrów jest nam potrzebne. Metraż przechowalni można dobrać w zależność od ilości, gabarytu czy rodzaju rzeczy, które będziemy składować. Najmniejszy magazyn jaki możemy wynająć ma 1 metr sześcienny. Ma on postać niewielkiego boksu, który można porównać z pawlaczem. W magazynach znajdziemy także małe i średnie boksy mające od 1 do 4 m kw., a także duże przechowalnie mające od 5 do 10 m kw. Te ostatnie swoim rozmiarem przypominają niewielki garaż mogący pomieścić np. motocykl. – Wynajem powierzchni jest bardzo elastyczny. Możemy ją nawet wielokrotnie zmieniać, w zależności od tego, ile miejsca potrzebujemy – mówi Aleksandra Suwała.

3. Na jak długo można wynająć Sejfboks?

Sami również decydujemy o czasie wynajmu. Magazyny mogą spełniać funkcję doraźnej lub sezonowej przechowalni, wynajmowanej na okres od 1 do 3 miesięcy. Mogą również spełniać funkcję stałej, dodatkowej przestrzeni wynajmowanej długoterminowo. Do tego właściciele magazynów podchodzą bardzo elastycznie. Minimalny okres najmu wynosi dziś 1 miesiąc, rzadko kiedy jednak podaje się maksymalny. Według Storage World 13% najemców wykorzystuje magazyny krócej niż przez 3 miesiące, 18% wynajmuje na okres od 3-6 miesięcy, ale już 22% decyduje się na najem od 1-2 lat, z kolei 30%. na najem dłuższy niż 2 lata. – Czas najmu uzależniony jest od potrzeby. Jeśli chcemy użyć magazynu jako przechowalni np. na czas remontu możemy wynająć go na 1-2 miesiące, jeśli chcemy przechować sezonowe przedmioty np. meble ogrodowe, sprzęt sportowy czy ubrania możemy wynająć boks na 4-6 miesięcy. Oczywiście możemy także wybrać opcję na czas nieokreślony – mówi przedstawicielka Sejfboksów.

4. A jak jest z bezpieczeństwem?

Rzeczy, które zostawiamy w magazynach są bezpieczne. Magazyny uważa się zresztą za o wiele bezpieczniejszą alternatywę dla garaży, piwnic, strychów czy komórek lokatorskich. Zarówno hala, w której znajdują się boksy, jak również teren wokół niej są stale monitorowane systemem kamer. Magazynów pilnują także ochroniarze. Dostęp do hali z przechowalniami mają wyłącznie osoby posiadające specjalny kod dostępu, którym otwiera się główne wejście do hali. Do samego boksu dostęp ma wyłącznie jego użytkownik. Kłódkę, którą zamyka się boksy najemca kupuje samodzielnie.

5. Czy magazyny są dostępne całą dobę?

Każdy użytkownik magazynów ma dostęp do swojej przechowalni przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, samodzielnie otwierając halę, a następnie boks. Magazyny nie mają wyznaczonych godzin działania, nie limitują w żaden sposób dostępu, dlatego tak chętnie wykorzystywane są np. przez sklepy internetowe czy muzyków. Wnosić i wynosić rzeczy można o dowolnej porze dnia, samemu obsługując wózek. – Korzystanie z magazynu nie jest niczym zakłócone. W żaden sposób nie trzeba zapowiadać czy rejestrować swojego przyjazdu. Z magazynu korzystamy tak jak z np. z garażu, swobodnie, o każdej porze i samodzielnie – mówi Aleksandra Suwała.

6. Jakie są warunki przechowywania?

W boksach, ale także w całej hali zawsze panują stałe warunki. Specjalny system utrzymuje odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza, chroniąc tym samym rzeczy przed zawilgnięciem, zmarznięciem czy przegrzaniem. Fakt, że boksy wykonane są często z metalu, a od góry domknięte siatką, sprawia, że przechowywane przedmioty nie są także narażone na działanie gryzoni i innych szkodników. Pomieszczenia są także bardzo jasne, a światło załącza się automatycznie dzięki czujnikom ruchu. – Bez względu na porę roku w magazynach utrzymywana jest stała, optymalna temperatura, w której można przechowywać zarówno meble, sprzęt elektroniczny, jak również książki. Nie bez znaczenia jest także fakt, że boksy wykonane są z metalu. Nie ma tutaj ryzyka, że na ścianach pojawi się pleśń czy wilgoć – mówi przedstawicielka Sejfboksów.

7. Możesz przechować nawet słonia, ale dmuchanego

W magazynach można przechowywać wszystko, co mieści się w granicach prawa. Polacy najczęściej przechowują 5 grup przedmiotów

Elektronikę: komputery, gry wideo, drukarki, części zamienne, systemy stereo, elementy nagłośnienia, telewizory i in. UWAGA! Z racji stałej temperatury magazyny samoobsługowe uważa się dziś za najlepsze miejsce do przechowywania wrażliwej elektroniki.

Pojazdy: motocykle, quady, rowery, skutery śnieżne, segwaye i in. Warunkiem przechowywania jest jednak opróżnienie baku z paliwem, a w przypadku pojazdów wymagających dowodów rejestracyjnych, okazanie ważnego dokumentu.

Meble i wyposażenie mieszkania: łóżka i wersalki, szafy, regały, biurka, stoły i krzesła, ale także sanitariaty, sprzęt

AGD i ozdoby. Nierzadko Polacy przechowują w ten sposób cenne pamiątkowe meble. Stałe warunki w magazynach nadają się do składowania przedmiotów wykonanych z drewna i sklejki.

Ubrania – wiele magazynów przekształcanych jest w garderoby lub „szafy”. Wnętrza boksów dają możliwość ustawienia wieszaków i rozwieszenia pokrowców. Ubrania można także przechowywać w pudłach i plastikowych pojemnikach

„Rzeczy” firmowe: towar dla sklepu internetowego, dokumenty księgowe, firmowe archiwum, sprzęt biurowy, meble. Dostęp 24 godziny i 7 dni w tygodniu sprawia, że self storage staje się dodatkową przestrzenią biurowo-magazynową.


8. Są jednak wyjątki

Elastyczność magazynów nie oznacza jednak, że możemy przechowywać w nich wszystko. Co do zawartości magazynów w Polsce są ograniczenia. W boksach nie można przechowywać: broni, żywności, roślin, narkotyków, produktów łatwopalnych i zwierząt.

9. Ile kosztuje najem?

Wynajmując magazyn płacimy czynsz. Jego wysokość uzależniona jest od powierzchni, jaką najmujemy, ale także od czasu. Im dłuższy wynajem, tym można dziś liczyć na niższą miesięczną opłatę za wynajem. Ceny najmu zaczynają się od 50 zł netto/miesięcznie. W takiej cenie można mieć boks o powierzchni 1 metra sześciennego, czyli porównywalny z pawlaczem. Za 80 zł netto można wynająć 1 m kw., a za 165 zł netto magazyn 2 metrowy. Za 5 m kw. zapłacić trzeba 300 zł netto/miesięcznie, za 6 m kw. 330 zł netto/miesięcznie, za 7 m kw. 350 zł netto/miesięcznie, a za 10 m kw. 500 zł. netto/miesięcznie. Ceny miesięcznego najmu są niższe im dłużej zajmujemy skrytkę. – Jeśli decydujemy się na wynajem dłuższy niż 1 miesiąc możemy liczyć dziś na rabaty.

Dla przykładu za miesiąc najmu 10 m2 zapłacimy 500 zł netto, decydując się jednak na roczny najem cena miesięczna spada już do 440 zł netto. Wynajem daje także jasne zasady rozliczeń. Nie ma tutaj ukrytych kosztów, ani dodatkowych obciążeń – mówi przedstawicielka Sejfboksów.

10. Czy mogą zlicytować?

Polska to nie USA i nie zawsze wygląda to tak łatwo jak w programie „Wojny magazynowe”. – Limituje nas tutaj polskie prawo. Owszem mamy możliwość zlicytowania boksu najemcy, który nie płaci czynszu i nie odpowiada na nasze liczne wezwania. Są to jednak sytuacje ostateczne, do których w Polsce dochodzi bardzo rzadko – mówi Aleksandra Suwała.


Co jeszcze warto wiedzieć?

W Polsce działa obecnie 11 tego typu magazynów. Najwięcej w woj. mazowieckim, wielkopolskim, dolnośląskim i śląskim. Co roku jednak przybywają kolejne hale. W całej Europie jest dziś ponad 7 mln m kw. tego typu powierzchni. Najwięcej magazynów jest w Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii i Szwecji.

Sejfboksy to pierwsze magazyny samoobsługowe, które powstały na Śląsku i w Zagłębiu. Działają od 2010 roku w Sosnowcu. Pod koniec 2016 roku właściciel magazynu powiększył swoją inwestycję. W poprzemysłowej hali o powierzchni ponad 1,2 tys. m kw. powstało aż 120 nowych przechowalni. Właścicielem magazynów jest Firma Amtra Sp. z o.o., będąca częścią polskiej Grupy Kapitałowej Amtra, działające na rynku od 25 lat.

Dostępne powierzchnie i warunki najmu na http://sejfboksy.pl/.

Komentarze
PODZIEL SIĘ