Akcesoria do montażu płyt warstwowych

fot. nadesłane

Aby montaż płyt warstwowych był nie tylko możliwy, ale też możliwie łatwy (czy nawet przyjemny!), koniecznie należy zaopatrzyć się w niezbędne, dobrane w zależności od potrzeb akcesoria. Są to chociażby łączniki, uszczelki, obróbki blacharskie, ale też sporo innych. W poniższym artykule prezentujemy najczęściej wybierane akcesoria do płyt warstwowych.

Ewentualne zarysowania bądź otarcia powłoki lakierniczej powstałe w transporcie albo w toku prac montażowych zamalowuje się natomiast tzw. farbą zaprawkową. Jej kolor powinien odpowiadać kolorowi pokrycia. Farbę taką również warto mieć pod ręką podczas montażu płyt warstwowych.

Łączniki, wkręty, nity

Niezbędne są na pewno różnego rodzaju łączniki samowiercące. Dzięki odpowiednim łącznikom (dostępnym w kolorze okładziny zewnętrznej) możliwe jest połączenie płyty warstwowej z konstrukcją zarówno stalową, jak i żelbetową czy też drewnianą. Szczelne nity albo krótkie wkręty do obróbek blacharskich wzmocnią zaś dodatkowo łączenia wzdłużnych i bocznych zakładek płyt dachowych o poliuretanowym rdzeniu. Warto pamiętać, że do konstrukcji gorącowalcowanej oraz zimnogiętej potrzebne są różne typy łączników.

Uszczelnienia

Aby zapobiec przedostawaniu się wody, śniegu czy zanieczyszczeń do miejsc takich jak choćby kalenica, ewentualne nieszczelności należy stosownie zabezpieczyć. Można to zrobić na co najmniej kilka sposobów, wykorzystujących rozmaite akcesoria. Wyróżniamy tu choćby specjalne taśmy (m.in. butylową, rozprężną, poliuretanową czy polietylenową), polecane zwłaszcza w miejscach styku stalowej konstrukcji i okładziny wewnętrznej płyt warstwowych, a także poliuretanowe uszczelki (samoprzylepne, kalenicowe), których kształt powinien odpowiadać profilowi blachy okładziny zewnętrznej.

Przy łączeniach płyt dachowych po długości, jak również na stykach obróbki ze ścianą przydać się mogą trwałe plastycznie uszczelniacze dekarskie. Z kolei wystające poza obrys arkuszy pokrycia dachowego elementy (np. kominki wentylacyjne) zabezpiecza się specjalnymi kołnierzami uszczelniającymi. Odporny na starzenie się kołnierz (typu EPDM) umożliwia dopasowanie takich wystających elementów do kształtu pokrycia.

Komentarze
PODZIEL SIĘ