Premier: uchwalmy nową ustawę, wybierzmy na nowo sędziów TK i uspokójmy sytuację

TVN24/x-news

Ci, którzy rzekomo bronią demokracji w Polsce, naprawdę bronią własnych przywilejów i interesów; ci, którzy tracą wpływy, chcą za wszelką cenę doprowadzić do tego, by władza wybrana w demokratycznych wyborach została zdyskredytowana – oceniła premier Beata Szydło.

W świątecznym wywiadzie dla Telewizji Trwam premier powiedziała, że „jest w Polsce ogromna grupa tych, którzy nie zgadzają się z takim wizerunkiem władzy i z takim ułożeniem państwa, żeby to obywatele mogli decydować o swoich sprawach”.

Odnosząc się do protestów w sprawie Trybunału Konstytucyjnego szefowa rządu mówiła, że „zmiany przeprowadzane w TK zostały wykorzystane jako pretekst do walki politycznej przez tych, którzy chcieli użyć Trybunału jako ostatniego oręża walki politycznej”

Jak dodała, „z przykrością stwierdza, że niestety ta manipulacja zaczyna wciągać duże grupy ludzi, którzy nie są w układ władzy, która już przeminęła, w jakikolwiek sposób wplątani. Ale oni dzisiaj przez ten wrzask, przez tę histerię, zostają jakby postawieni po tej drugiej stronie”.

Premier mówiła, że bolesne jest też to, że „ci, którzy dzisiaj wyprowadzają ludzi na ulicę, którzy tak bardzo krzyczą, że w Polsce dzieją się złe rzeczy, wyprowadzają ten spór polityczny na zewnętrz, poza granice Polski”.

„My nie szykujemy żadnego zamachu stanu. My tylko chcemy, żeby w Polsce to Polacy byli gospodarzami i żeby mogli decydować o własnych sprawach” – podkreśliła szefowa rządu.- Musieliśmy w związku z tym na początku podjąć próbę naprawy tego, co zepsuła koalicja PO-PSL. Stąd była decyzja o zmianie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym – tłumaczyła.

Jednak, jak dodała, w tej chwili jest już sytuacja tak zawikłana, że należy „zrobić wszystko, żeby w konsensusie z Platformą, Nowoczesną i pozostałymi ugrupowaniami, jeśli mają dobrą wolę, i rzeczywiście kierują się interesem narodu” zmienić zupełnie tę ustawę.- Zróbmy nową ustawę, wybierzmy na nowo sędziów Trybunału Konstytucyjnego i uspokójmy sytuację w Polsce, a nie straszmy Polaków i nie wykorzystujmy Trybunału Konstytucyjnego, jako oręż w walce politycznej i w walce do ochrony interesów różnego rodzaju lobby – zaapelowała.

– Gdybym miała dzisiaj powiedzieć, co jest nam potrzebne, to na pewno spokój i rozmowa. My będziemy to konsekwentnie realizować, ale potrzebna jest rozwaga tych, którzy dzisiaj próbują burzyć, i którzy próbują dzielić Polaków – próbują realizować to, co przez ostatnie osiem lat było konsekwentnie czynione. Mam na myśli podziały Polaków.

Przez osiem lat władza, która odeszła, dzieliła polskie społeczeństwo. Dzisiaj próbuje dla własnych przywilejów dokonywać tego samego – powiedziała Szydło.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP/ Kurier PAP

Komentarze
PODZIEL SIĘ
Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Newsowy.pl" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.