Rodzaje drewna egzotycznego do produkcji mebli

fot. nadesłane

Drewno egzotyczne to wspaniały materiał do produkcji mebli w stylu kolonialnym. Te z kolei cieszą się wciąż rosnącym zainteresowaniem wśród znawców aranżacji wnętrz. Poznaj najczęściej stosowane gatunki drewna egzotycznego stosowane w meblarstwie, by przekonać się, które z nich najlepiej sprawdzi się we wnętrzu twojego domu lub w ogrodzie.

Meble z drewna teakowego

Teak, który występuje też pod nazwami May Sak, Jati, Sagwan czy Birma Rangoon jest obecnie najpopularniejszym drewnem egzotycznym w stylowym meblarstwie kolonialnym – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy Meble Ramadan. Jego ojczyzną jest Azja, gdzie rośnie obficie w rozległych lasach monsunowych.

Drewno teaku charakteryzuje się bardzo dużą twardością, ciekawym usłojeniem i bogatą rozpiętością barw: w odcieniach och żółtobrązowego, przez czerwień aż do głębokiego brązu. Naturalnie bogate w oleje drewno teakowe zdradza podwyższoną odporność na oddziaływanie czynników zewnętrznych, toteż jest bardzo trwałe, a wykonane z niego meble są solidne.

Meble z mahoniu

Meble wykonane z drewna mahoniowego to klasyka klasyki. To piękne, brunatnoczerwone drewno pochodzące z Afryki i Ameryki Południowej cieszy oczy najbardziej wykwintnych znawców już od stuleci. Nieco mniej twarde i odporne od teaku, drewno mahoniowe przeznaczone jest przede wszystkim do produkcji dekoracyjnych mebli do wnętrz.

Meble z palisandru

Kolejnym bardzo mocnym rodzajem drewna egzotycznego na meble jest pozyskiwany w Indiach i Brazylii palisander. Drewno występuje zazwyczaj w kolorze ciepłego brązu z nieco ciemniejszymi słojami.

Ze względu na dużą twardość i ciężar, drewno palisandrowe jest bardzo trwałe, ale jednocześnie trudne w obróbce. Wykorzystywany przede wszystkim do budowy solidnych, ciężkich mebli użytkowych do wykorzystania zarówno w pomieszczeniach, jak i w ogrodach czy na tarasach.

Meble z akacji indyjskiej

Akacja indyjska to kolejny bardzo trwały surowiec na meble. Drewno akacjowe cechuje się bardzo gęstą strukturą, dzięki czemu jest wyjątkowo odporne na wilgoć i niszczenie. Obróbka drewna akacjowego nie należy do najprostszych – materiał najlepiej toczyć lub frezować. Piękny i oryginalny rysunek drewna akacjowego w połączeniu z dużą trwałością czyni zeń świetny materiał na dekoracyjne meble użytkowe.

Komentarze
PODZIEL SIĘ