Kolekcjonowanie monet sposobem na nowe hobby

fot. nadesłane

Kolekcjonowanie może być świetną pasją i pomysłem na spędzanie wolnego czasu. Często z biegiem lat staje się również sposobem na zarobek. Zbierać można różne rzeczy, jednak istnieją takie, które wykorzystywane są szczególnie często. Mowa tu przede wszystkim o monetach.

Jak zacząć?
Jeśli zainteresuje nas temat kolekcjonowania monet, należy sobie przede wszystkim zadać pytanie jak zacząć. Aby uzyskać szczegółowe informacje na ten temat, warto przede wszystkim odwiedzić pobliskie towarzystwo numizmatyczne czy antykwariat. Podczas wizyty od razu można zaopatrzyć się w pierwsze sztuki. Ciekawym pomysłem jest zakupienie od razu książek przybliżających temat kolekcjonowania monet lub prezentującej spis tych danego rodzaju. Niektóre z polecanych w naszym kraju to katalogi monet polskich Fischera i Parchimowicza. Trzeba przyznać, że kolekcjonowanie zaczyna się również często od prezentu otrzymanego od bliskiej osoby. W takim przypadku należy zastanowić się czy rzeczywiście podoba nam się takie zajęcie, a także na jaką skalę chcemy się zaangażować.

Na co uważać?
Jak w każdej sytuacji, również podczas kolekcjonowania monet czyhają na nas ludzie, którzy chcą się wzbogacić na oszustwie. Właśnie dlatego każdy decydujący się na takie hobby powinien wiedzieć, co należy sprawdzić przed zakupem. Dobrym sposobem na uniknięcie rozczarowania jest korzystanie z usług profesjonalnego sklepu numizmatycznego. Dokonując zakupu w takim miejscu mamy gwarancję, że monety będą oryginalne i w przyszłości sprzedamy je z zyskiem. Jeśli decydujemy się na skorzystanie z usług prywatnego kolekcjonera lub wymianę, przed sfinalizowaniem transakcji bezwzględnie musimy sprawdzić, czy dana moneta znajduje się w katalogu. W przeciwnym razie może okazać się, że kupiliśmy falsyfikat i to nierzadko za duże pieniądze.

Otwieranie kolekcji
Zbierać można praktycznie każdego rodzaju monety. Nie ma jednak co ukrywać, że nie da się kolekcjonować wszystkich monet. Podstawą jest wybór zakresu tematycznego, który najbardziej będzie nas interesować. Dzięki temu nasz zbiór będzie zdecydowanie bardziej interesujący i więcej warty. Należy również pamiętać, że niektóre monety są bardziej, a inne mniej dostępne. Tym samym wielu kolekcjonerów z Polski decyduje się na zbieranie tych z okresu międzywojennego czy powojennego, aby zapewnić sobie możliwość łatwego poszerzania kolekcji.

Jak pozyskiwać nowe monety do kolekcji?
Kiedy już rozpoczniemy przygodę z kolekcjonowaniem monet, samo nasuwa się pytanie skąd brać nowe egzemplarze. W świecie kolekcjonerskim bardzo popularne jest wymienianie się monetami między kolekcjonerami. Dzięki temu nie tylko każdy jest w stanie pozbyć się egzemplarzy podwójnych, ale również może zaopatrzyć się w modele wartościowe i trudno dostępne. Dla pasjonatów i osób chcących na monetach zarobić organizowane są również aukcje numizmatyki. Dzięki nim można kupić monety w wylicytowanej przez siebie cenie. Każdy jest w stanie sam zadecydować do ilu pieniędzy jest w stanie na daną monetę przeznaczyć, a także czy w ogóle jest ona warta uwagi. Aukcje monet są coraz bardziej popularne w internecie, dzięki czemu skorzystać z nich może każdy, bez względu na miejsce zamieszkania czy rodzaj kolekcji.

 

Komentarze