2000 nauczycieli może stracić pracę. Rada Warszawy szykuje się do reformy edukacji

TVN24/x-news

Nawet dwa tysiące stołecznych nauczycieli może stracić pracę – wynika z projektów uchwał o sieci szkół, przyjętych przez Radę Warszawy. To początek przekształceń dostosowujących stołeczne podstawówki, gimnazja, licea oraz technika do rządowej reformy edukacji. Jeśli zmiany wejdą w życie, to 52 samodzielne gimnazja zostaną przekształcone w szkoły podstawowe, a 8 w szkoły ponadpodstawowe. Kolejne 64 gimnazja zostaną natomiast włączone do obecnie funkcjonujących szkół podstawowych.
– Szacujemy, że około 10 proc. – a w Warszawie to około 2 tys. – nauczycieli straci pracę. W wielu szkołach może być tak, że nauczyciele będą zrzekali się kilku godzin, żeby wspierać kolegów – mówi dyr. Joanna Gospodarczyk z Biura Edukacji m.st. Warszawy.
Nie wszyscy radni są przekonani, że reforma pociągnie za sobą tak duże zwolnienia.
– Nie potrafię potwierdzić. To jest informacja, którą będziemy chcieli otrzymać od przedstawicieli miasta. Trzeba scalić ją w kontekście wszystkich dzielnic. Mamy sytuację np. na Bemowie, gdzie nie będzie żadnych zwolnień, ale w skali miasta takiej informacji nie mam – mówi radny Dariusz Figura z PiS.

Komentarze