Przepisy drogowe w Polsce a Europie. Podobieństwa i różnice europejskich przepisów

fot. nadesłane

Wejście Polski do Unii Europejskiej i otwarcie granic na zachodzie i południu kraju sprawiło, że znacznie więcej osób wybiera się w podróże międzykrajowe własnym autami. Jednak aby móc podróżować po Europie nie wystarczy usiąść za kółkiem. Warto mieć świadomość różnic między przepisami drogowymi w Polsce, a tymi obowiązujących za granicą.

Dopuszczalna prędkość

Praktycznie każdy kraj wprowadza własne przepisy co do maksymalnej prędkości jazdy w terenie zabudowanym, poza terenem zabudowanym oraz na autostradach. Bardzo ciekawie prezentuje się pod tym względem sytuacja prawna w Niemczech – jest to jeden z nielicznych krajów, który nie ustanawia żadnych limitów prędkości na autostradach. Oczywiście powinniśmy dostosować prędkość jazdy do lokalnie obowiązujących przepisów – za przekroczenie limitów grożą nam tak samo wysokie kary, jak obywatelom kraju.

Alkohol na drodze

Polskie przepisy drogowe stwierdzają, że dopuszczalna ilość alkoholu we krwi kierowcy nie może przekraczać 0,2mg/ml. Jednak limity te nie są jednakowe we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Dla przykładu w Niemczech, Holandii oraz Hiszpanii górna granica zawartości alkoholu we krwi wynosi 0,5mg/ml, podczas gdy w Czechach, Słowacji i na Węgrzech niedozwolona jest jazda po spożyciu jakiejkolwiek ilości alkoholu.

Odpowiednie wyposażenie

Standardem jest, że wszyscy kierowcy powinni wozić ze sobą gaśnicę, apteczkę oraz trójkąt ostrzegawczy – przepisy w tej kwestii są wspólne dla wszystkich krajów Unii. Jednak niektóre z nich wprowadzają dodatkowe wymagania. Dla przykładu we Włoszech, Słowacji i Austrii w każdym samochodzie powinna znajdować się kamizelka odblaskowa. Słowacja dodatkowo reguluje tę kwestię przepisami stwierdzającymi, że kamizelka powinna znajdować się w kabinie samochodu, a kierowca powinien zakładać ją za każdym razem, gdy wysiada na drodze (np. kiedy samochód ulega awarii i konieczne jest zatrzymanie się na poboczu).

Ubezpieczenie

Wybierając się do krajów Unii Europejskiej powinniśmy upewnić się, jakie są wymagania względem ubezpieczeń. W większości przypadków wystarczy OC, jednak bywają wyjątki, np. Bułgaria czy Rumunia, gdzie konieczne będzie wykupienie od ubezpieczyciela Zielonej Karty.

Więcej o przepisach obowiązujących w Polsce dowiemy się z kursów przygotowujących do egzaminów na prawo jazdy. W ofercie Ośrodka Szkolenia Kierowców Manewr znajdziemy szkolenia dla kategorii A, A1, B, C, C1 i innych.

Metadane

Przepisy drogowe w Polsce a Europie. Podobieństwa i różnice

Polskie przepisy drogowe różnią się pod niektórymi względami. Różnice te dotyczą przede wszystkim dozwolonych prędkości oraz obowiązkowego wyposażenia auta.

Komentarze