Jakie pojazdy mogą być finansowane kredytem samochodowym?

fot. nadesłane

Jednym z kredytów celowych, jakie są udzielane powszechnie przez banki, jest kredyt samochodowy. Ten produkt instytucji bankowej zakłada finansowanie całości bądź części określonego celu, w tym przypadku pojazdu. Kredytobiorca zaciąga więc zobowiązanie nie na inne potrzeby, a na tylko na pojazd mechaniczny. Kredyt samochodowy może być udzielony przez bank na indywidualnych warunkach, według potrzeb kredytobiorcy.

Kredyt samochodowy – cel

Okazuje się, że tego rodzaju kredyt celowy nie musi być zaciągany tylko na samochód. Banki udzielają go również na inne pojazdy mechaniczne. Celem kredytobiorcy może być więc nabycie auta osobowego, ale również busa, autobusu, ciężarówki, koparki, traktora, wózka widłowego czy ciągnika. Kredytobiorca za otrzymane środki może też kupić motocykl albo quada. Celem może być również nabycie pojazdów wodnych, takich jak motorówka bądź jacht.

Tak duża elastyczność tego produktu banku pozwala na zaciąganie zobowiązań dokładnie według potrzeb kredytobiorców. Warto też zaznaczyć, że o kredyt samochodowy może starać się każda osoba fizyczna, również ta prowadząca działalność gospodarczą. Takie zobowiązanie jest jednym z najczęściej wybieranych, kiedy pod uwagę bierze się konieczność rozwoju floty samochowo-pojazdowej w firmie.

Zabezpieczenie kredytów samochodowych

Nie ma wątpliwości, że właśnie kredyt celowy jest znacznie lepszym rozwiązaniem w przypadku konieczności nabycia pojazdów. To kredyt celowy, który jest tańszy i udzielany na korzystniejszych warunkach. Wszystko dlatego, że banki uzyskują dodatkowe zabezpieczenie takiego zobowiązania. Jest nim właśnie pojazd.

W przypadku niespełniania warunków kredytowych przez kredytobiorcę bank ma prawo przejąć nabyty pojazd i na przykład sprzedać go na potrzeby spłaty kredytu. Takie zabezpieczenie sprawia, że sam kredytobiorca jest o wiele bardziej wiarygodny dla banków, a kredyt obarczony jest znacznie mniejszym ryzykiem.

Zalety kredytów samochodowych

Kredyt samochodowy jest bezwzględnie dużo lepszym rozwiązaniem niż zaciąganie kredytów na dowolny cel. Jest tańszy, a kredytobiorca może negocjować jego warunki zgodnie z własnymi potrzebami. Trzeba też wiedzieć, że banki oferują najczęściej dodatkowe bonusy. To między innymi przedłużona gwarancja pojazdu, tańsze ubezpieczenie, darmowy serwis czy rabaty przy zakupie paliwa.

Można również porównać kredyt celowy na pojazd mechaniczny z leasingiem. Osoba rozważająca obie opcje musi wiedzieć, że w przypadku leasingu to firma leasingowa będzie właścicielem pojazdu, a kierowca będzie go tylko użytkował. Nie może więc robić tego swobodnie. Samochód może być wzięty w leasing tylko wtedy, gdy zostanie nabyty na fakturę VAT – to również spore ograniczenie.

Jak zaciągnąć kredyt na samochód?

Należy wybrać się do banku, który oferuje kredyty celowe. Cały proces otrzymania środków jest podobny do tego, jaki realizowany jest w przypadku standardowych kredytów gotówkowych na dowolny cel. Kredytobiorca musi wypełnić odpowiedni wniosek i przedstawić dokumenty świadczące o wysokości jego miesięcznych dochodów – właśnie na tej podstawie wyliczana jest zdolność kredytowa.

Sam kredytobiorca najczęściej nie otrzymuje środków na zakup auta. Pieniądze są przelewane bezpośrednio na konto sprzedawcy. Banki współpracują z salonami samochodowymi, dealerami oraz komisami. Można nabywać pojazdy mechaniczne zupełnie nowe, ale też te używane. W tej kwestii nie ma ograniczeń.

Komentarze