Jak wygląda praca w teatrze?

Teatr dla wielu z nas jest miejscem magicznym, które jest jedyne w swoim rodzaju. Teatry fascynują, inspirują, stanowią niezwykłą rozrywkę dla każdego. Nie każdy z nas jednak zdaje sobie sprawę z tego, że teatr to nie tylko aktorzy, ale znacznie szersza gam różnych pracowników dbających o to, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik.

Na to, jak teatr działa, ma wpływ wiele osób. Aktorów możemy zobaczyć w trakcie spektakli na własne oczy, ale za sukcesem sztuki stoi znacznie więcej ekspertów. Dzisiaj teatry to nie tylko miejsca, w których prezentuje się dramaty, ale również coraz częściej stają się one sceną dla festiwali, koncertów, benefisów. Wobec tego za powodzeniem każdego wydarzenia w teatrze musi stać sztab wykwalifikowanych fachowców.

Zaplecze teatru – tu zaczyna się magia

Oczywiście, reżyser spektaklu nie przygotowuje go na zapleczu, ale za to działa tutaj wiele innych osób, które dbają o powodzenie sztuki. Wystarczy wspomnieć tylko o charakteryzatorach, którzy wykonują stylizację aktorów, krawcach, którzy tworzą wyjątkowe kreacje na potrzeby sztuk, również w teatrach znajdują się rekwizytornie oraz warsztaty scenografów dbających o aranżację sceny w trakcie przedstawienia.

Oczywiście, to jeszcze nie wszyscy. W teatrach pracują również specjaliści zajmujący się kwestiami technicznymi, między innymi od oświetlenia, udźwiękowienia, akustyki, efektów specjalnych. Za koordynację całego przedstawienia odpowiedzialni są inspicjenci, a bilety sprzedają i sprawdzają kasjerzy i bileterzy.

Poznaj teatr od podszewki – wybierz się na zwiedzanie!

Jeżeli teatr także cię fascynuje, możesz zobaczyć go także z perspektywy niedostępnej na co dzień dla widzów. Coraz więcej teatrów zaprasza na specjalne wycieczki, podczas których możemy zapoznać się bliżej z ich zapleczem i działaniem.

Specjalną ofertę przygotował też Teatr Szekspirowski z Gdańska. To jedyny tego rodzaju obiekt znajdujący się w Polsce, ponieważ został wybudowany na wzór tradycyjnego teatru elżbietańskiego. W trakcie wycieczki możemy wtedy zobaczyć Teatr Szekspirowski także za kulisami i dodatkowo skorzystać z tarasu widokowego, skąd rozciąga się piękna panorama Gdańska.

Komentarze
PODZIEL SIĘ