Pierwsi odkrywcy poznali smaki z przeszłości!

Blisko 14.000 odwiedzających odkryło smaki przeszłości w trakcie pierwszego weekendu XXI Festynu Archeologicznego w Biskupinie. Jadła, napitku oraz innych smakołyków z okresu od neolitu po XIX wiek nie zabraknie również dla tych, którzy zdecydują się odwiedzić festyn w ciągu najbliższego tygodnia.

Wszyscy ci, którzy chcieliby skosztować smakołyków z najdawniejszych czasów powinni odwiedzić trwający do 20 września XXI Festyn Archeologiczny w Biskupinie zatytułowanym „Smaki w przeszłości”. Goście festynu poznają jadłospisy nie tylko naszych przodków z najstarszych epok ale również tajniki kuchni antycznej, średniowiecznej i staropolskiej. Prezentacjom kulinariów z różnych okresów i terenów towarzyszy degustacja przygotowywanych specjałów! W obozach, osadach i zagrodach przy dźwiękach zespołów „Percival”, „Remdih” i „Laiminguo” można poznać życie codzienne minionych epok. W potyczkach zbrojnych zmagają się grupy z Polski i Węgier. Tajniki archeologii i nauk pokrewnych odsłaniają specjaliści z uczelni i muzeów. Pokazom towarzyszą zabawy, gry, warsztaty i liczne konkursy z nagrodami. Informacji o nich wraz z ciekawymi artykułami dostarcza od 20 lat wydawana codziennie w trakcie festynu bezpłatna „Gazeta Biskupińska”. W trakcie wydarzenia organizatorzy pokazują, że nie tylko „suchą” nauką człowiek w Biskupinie żyje – smakując przeszłość wielu epok i kultur, poznając smaki najbliższych sąsiadów poznajemy historię naszych przodków. Życzymy smacznego!

W bogatym programie tegorocznego festynu znajdą się takie pozycje jak:

Pokazy kulinarne:
Pokazy przygotowywania potraw kuchni litewskiej, białoruskiej, holenderskiej, węgierskiej oraz
degustacja potraw
Kuchnia rycerska – pokazy i degustacje
Pokazy wypiekania podpłomyków
Pokaz warzenia piwa
Sery krowie i kozie – wyrób i przetwórstwo
Kamienne żarna, czyli jak wytwarzano mąkę w neolicie – pokaz i opowieść
Co dziś upolowano na obiad w obozowisku z epoki kamienia? – pokaz przygotowywania i degustacja
Kuchnia wczesnego średniowiecza – pokaz i opowieść
Kuchnia neolityczna – pokaz i degustacja potraw pierwszych rolników
Kuchnia mezolityczna – opowieść i pokaz przygotowywania potraw łowców i zbieraczy
Potrawy mieszkańców biskupińskiego grodu – opowieść i degustacja opowieść
Kuchnia antyczna – opowieść i degustacja

Zespoły muzyczne i taneczne
Comhlan – tańce szkockie i irlandzkie – warsztaty taneczne dla publiczności
Percival – zespół muzyki dawnej
Tryzna – zespół muzyki dawnej
Laiminguo – zespół wokalny z Litwy
Zespól śpiewu białego – prowadząca Katsiaryna Radzivilava

Ceny biletów: 12 zł (ulgowy) / 15 zł (normalny)
Sponsorami XIX Festynu Archeologicznego w Biskupinie są: Totalizator Sportowy Lotto; Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A.; Coca – Cola; Spółdzielcza Grupa Bankowa; Konspol; Alfa Radio Bydgoszcz

(Filip Krauze)

Komentarze
PODZIEL SIĘ
Portal regionalny Pałuk. Informacje z Szubina, Żnina, Mogilna, Kcyni, Barcina, Łabiszyna, Janowca Wlkp. i Gąsawy. Ponadto wiadomości z kraju i ze świata, lifestyle, showbiznes. Wszelkie wiadomości opublikowane przez Paluki24.pl w serwisie Newsowy.pl są chronione prawem autorskim.